Marksizm ne demek tarih ?

KazmaKurek

Global Mod
Global Mod
Marksizm ne demek tarih?

Marksizm Nedir?

Marksizm, 19. yuzylda Karl Marx tarafndan gelistirilen Ideoloji ve sosyal teoriye verilen genel ad olarak tanmlanr. Marksizm, insanlarn uretim araclarnn ve uretim iliskilerinin bicimlendirdigi sosyal, ekonomik ve politik hayatnn yorumlanmasna odaklanr. Marksizm, kapitalizmin ve ozel mulkiyet hakknn kotuluklerini ortaya koymakla ilgili olarak dusuncelerin ve programlarn derlemesidir.

Marksizm'in Tarihsel Arka Plan

Marksizm, Almanya'da dogmus olan Karl Marx tarafndan gelistirilen bir kuramdr. Marx, 19. yuzylda, kapitalizmin calsma kosullarnn kotuluklerine kars ckt ve proletaryann zengin snflar tarafndan somurulmesini reddetti. Marx, ayrca, uretim araclarnn ve uretim iliskilerinin bicimlendirdigi sosyal, ekonomik ve politik hayatn uzerindeki ozel mulkiyet hakknn aslmas gerektigini de savundu. Marx, sosyalist ve komunist gorusleri gelistirdi ve utopik sosyalistlerin ve komunistlerin calsmalarn destekledi.

Marksizmin Gunumuzdeki Etkisi

Marksizm, gunumuzde hala etkili olan bir dusuncedir. Marksist teori, ozellikle guclu ulkelerin somurge ulkelerde egemen oldugu ve boylece ekonomik, sosyal ve politik kotuluklerin devam ettigi durumlarda onemli bir rol oynar. Marx'n dusuncesi, ozellikle insan haklarnn ihlali ve calsma kosullarnn kotulugu ile ilgili olarak hala onemli bir konu olarak gorulmektedir.

Sonuc

Marksizm, 19. yuzylda gelistirilen bir dusunce sistemi olup, gunumuzde bile sosyal, ekonomik ve politik hayatn uzerindeki ozel mulkiyet hakknn aslmas gerektigini savunan bir kuramdr. Marksizm, gunumuzde hala etkili olan bir dusuncedir ve ozellikle insan haklarnn ihlali ve calsma kosullarnn kotulugu ile ilgili olarak hala onemli bir konu olarak gorulmektedir.