iPhone orjinallik sorgulama nasil yapilir ?

Hacergul

Global Mod
Global Mod
iPhone Orjinallik Sorgulama: Adim Adim Nasil Yapilir?

Arkadaslar, hepimizin zaman zaman karsilastigi bir durum var: ikinci el bir iPhone almak istiyoruz ama cihazin gercekten orijinal mi yoksa sahte mi oldugunu nasil anlayacagimizi bilemiyoruz. Endiselenmeyin, cunku bu konuda size yardimci olacak adimlari adim adim aciklamak istiyorum.

Adim 1: IMEI Numarasini Kontrol Edin

Ilk adim olarak, iPhone'un IMEI numarasini kontrol etmelisiniz. Bu numara, cihazin benzersiz kimligini temsil eder ve Apple'in kayitlarinda yer alir. IMEI numarasini kontrol etmek icin, Ayarlar uygulamasina gidin, Ardindan "Genel" sekmesine dokunun ve "Hakkinda" secenegini secin. Burada, IMEI numarasini gorebilirsiniz. Daha sonra, Apple'in resmi web sitesindeki "IMEI Sorgulama" aracini kullanarak bu numarayi kontrol edin.

Adim 2: Seri Numarasini Kontrol Edin

Ikinci olarak, iPhone'un seri numarasini kontrol etmelisiniz. Seri numarasi da cihazin benzersiz bir kimligini temsil eder ve Apple'in kayitlarinda yer alir. Seri numarasini kontrol etmek icin, Ayarlar uygulamasina gidin, Ardindan "Genel" sekmesine dokunun ve "Hakkinda" secenegini secin. Burada, seri numarasini gorebilirsiniz. Daha sonra, Apple'in resmi web sitesindeki "Seri Numarasi Sorgulama" aracini kullanarak bu numarayi kontrol edin.

Adim 3: Garanti Durumunu Kontrol Edin

Ucuncu adim olarak, iPhone'un garanti durumunu kontrol etmelisiniz. Sahte bir iPhone genellikle garanti kapsaminda olmayacaktir veya garanti durumuyla ilgili belirsizlikler olabilir. Garanti durumunu kontrol etmek icin, Ayarlar uygulamasina gidin, Ardindan "Genel" sekmesine dokunun, "Hakkinda" secenegini secin ve "Garanti Durumu" na bakin. Burada, cihazin garanti durumuyla ilgili bilgileri goreceksiniz.

Adim 4: Apple'in Resmi Uygulamalarini Kullanin

Dorduncu adim olarak, Apple'in resmi uygulamalarini kullanarak iPhone'un orjinalligini kontrol edebilirsiniz. Ornegin, Apple'in App Store veya iTunes Store uygulamalarindan birini kullanarak, cihazin orijinal olup olmadigini belirleyebilirsiniz. Ayrica, Apple'in "Apple Store" uygulamasini kullanarak cihazin orijinalligini kontrol edebilir ve dogrudan Apple'dan alinan bir urun olup olmadigini dogrulayabilirsiniz.

Adim 5: Fiziksel Inceleme Yapin

Besinci adim olarak, iPhone'un fiziksel ozelliklerini dikkatlice incelemelisiniz. Orijinal bir iPhone genellikle kaliteli malzemelerden yapilmistir ve dikkatlice monte edilmistir. Sahte bir iPhone ise genellikle daha dusuk kaliteli malzemelerden yapilmis olabilir ve montajinda kusurlar olabilir. Ekranin, dugmelerin ve baglanti noktalarinin saglam ve duzgun calistigindan emin olun.

Adim 6: Guvenilir Saticilardan Alisveris Yapin

Son olarak, iPhone satin alirken guvenilir saticilardan alisveris yapmaya ozen gosterin. Guvenilir saticilar genellikle orijinal urunler sunar ve satis sonrasi destek saglarlar. Orijinal olmayan veya sahte urunler satan saticilardan kacinin ve mumkunse Apple'in resmi magazalarindan veya yetkili saticilardan alisveris yapin.

Sonuc ve SSS

Sonuc olarak, iPhone'un orjinallik durumunu sorgulamak icin birkac adimi takip etmek onemlidir. IMEI numarasi, seri numarasi ve garanti durumu gibi faktorleri kontrol etmek, cihazin orijinalligi hakkinda size onemli ipuclari verebilir. Ayrica, Apple'in resmi uygulamalarini kullanarak ve fiziksel inceleme yaparak da cihazin orijinalligini kontrol edebilirsiniz. Ancak en guvenli yol, guvenilir saticilardan alisveris yapmaktir.

Sikca Sorulan Sorular:

S: Sahte bir iPhone nasil anlasilir?
C: Sahte bir iPhone genellikle dusuk kaliteli malzemelerden yapilmis olabilir ve orijinal iPhone'un ozelliklerini eksik veya kusurlu olabilir.

S: IMEI numarasi neden onemlidir?
C: IMEI numarasi, iPhone'un benzersiz bir kimligini temsil eder ve cihazin orijinalligini dogrulamak icin kullanilabilir.

S: Guvenilir saticilar nerede bulunabilir?
C: Guvenilir saticilar genellikle Apple'in resmi magazalari veya yetkili saticilaridir. Ayrica, guvenilir online perakendecilerden de alisveris yapabilirsiniz.