Ağrı'nın geçim kaynağı nedir ?

Hacergul

Global Mod
Global Mod
Agr'nn Gecim Kaynag
Agr, Turkiye'nin Dogu ve Guneydogu Anadolu bolgesinde bulunan bir iller grubunu kapsamaktadr. Bolge, ulkenin en cok krsal nufusun yasadg ve gelismislik duzeyi dusuk alanlardan biridir. Bu nedenle, Agr'da yasayan insanlarn cogu, gelirlerini cesitli tarm faaliyetleriyle saglamaktadr.

Tarmsal Uretim

Agr'da uretilen tarmsal urunler arasnda bugday, arpa, cavdar, nohut, fasulye, patates, domates, kok sebze, tutun, meyve ve baharatlar bulunmaktadr. Tarmsal uretimin onemli bir bolumu, hayvanclk ve avclk ile desteklenmektedir. Hayvanclkta, inek, koyun, keci, sgr ve kumes hayvanlar yetistirilmektedir. Agr'da, tarm ve hayvanclk, cogu nufusun gecim kaynagn olusturmaktadr.

Gda Isleme

Agr'da tarmsal urunlerin islenmesi, ureticilerin gelirlerini artrmak icin onemli bir frsat yaratmaktadr. Gda isleme endustrisi, uretilen tarmsal urunlerin paketlenmesi, kurutulmas, toz haline getirilmesi, konserve edilmesi ve diger islemleri iceren kapsaml bir prosese sahiptir. Bu prosesten faydalanmak icin, ureticiler, gda isleme teknolojilerine ve ekipmanlarna sahip olmalar gerekmektedir.

Ticari Faaliyetler

Agr'da tarmsal uretimin yan sra, cesitli ticari faaliyetler de, nufusun gecim kaynagn olusturmaktadr. Ticari faaliyetler, ozellikle ev esyalar, giyim, tekstil, ahsap, metal ve mobilya gibi cesitli urunlerin satsn icermektedir. Ticari faaliyetler, tarmsal uretimin yan sra, cogu nufusun gecim kaynagn olusturmaktadr.

Agr'da gecim kaynagn olusturan bircok faaliyet bulunmaktadr. Bunlar arasnda tarmsal uretim, gda isleme ve ticari faaliyetler bulunmaktadr. Tarmsal uretim, cogu nufusun baslca gelir kaynagn olusturmaktadr. Gda isleme endustrisi, ureticilerin gelirlerini arttrmaya yardmc olmaktadr.